Najlepiej jest jednak unikać takich diet
Czy potrzebujemy błonnika pokarmowego
Błonnik pokarmowy, inaczej włókno pokarmowe, jest jednym z węglowodanów. Odgrywa dość poważną rolę w organizmie, zwłaszcza błonnik nie rozpuszczalny w wodzie. Wspomaga pracę przewodu pokarmowego.
Dobrze jest spożywać pokarmy bogate w błonnik, jeśli zależy nam na odchudzaniu. Błonnik bowiem dość skutecznie wchłania wodę, a następnie pęcznieje w żołądku. Ta jego właściwość powoduje, że ma się poczucie sytości, a jednocześnie nie przybywa nam zbędnych kalorii. Błonnik jest substancją naturalną i znaleźć go można nie tylko w roślinach strączkowych, suszonych owocach, ale i razowym pieczywie, kaszach, ryżu. Oczywiście błonnik jest skuteczny tylko wtedy, kiedy dostarczamy do organizmu określoną jego ilość. Naukowcy wyliczyli, że opylanie wystarczy 30 gram błonnika. Jest to mniej więcej ilość zawarta w trzech łyżkach otrębów, lub w dwóch grahamkach.
Jeśli nie dostarczamy do organizmu błonnika w postaci naturalnej, można skorzystać z suplementu diety, zawierającego ten właśnie składnik. Należy jednaka pamiętać, by jednocześnie nie przyjmować innych leków.